Vishay/Dale RNC55J16R2FSB14
RNC55J16R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J16R2FSB14
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J16R2FSB14.pdf
Availability of RNC55J16R2FSB14
QUANTITY
RNC55J16R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J16R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J16R2FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J16R2FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J16R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J16R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J16R2FSB14
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf