Vishay/Dale RNC55J16R5BSRE6
RNC55J16R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J16R5BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J16R5BSRE6.pdf
Availability of RNC55J16R5BSRE6
QUANTITY
RNC55J16R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J16R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J16R5BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J16R5BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J16R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J16R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J16R5BSRE6
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
LED SS 12V QUAD YLW DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
WARM-WHITE COB datasheet.pdf
CARD GUIDE PLASTIC 5.34" datasheet.pdf