Vishay/Dale RNC55J1720BSB14
RNC55J1720BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1720BSB14
Brief Description
RES 172 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1720BSB14.pdf
Availability of RNC55J1720BSB14
QUANTITY
RNC55J1720BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1720BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1720BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1720BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1720BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1720BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1720BSB14
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
PC 5/ 4-GF-7 62 BK datasheet.pdf
36000UF 30V 76X105 85C ST datasheet.pdf