Vishay/Dale RNC55J1721BSR36
RNC55J1721BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1721BSR36
Brief Description
RES 1.72K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1721BSR36.pdf
Availability of RNC55J1721BSR36
QUANTITY
RNC55J1721BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1721BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1721BSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1721BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1721BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1721BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1721BSR36
IC PROFIBUS RS-485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 10K SPI 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
FIBER OPTIC CABLE datasheet.pdf
CONN FEED-THRU TERM BLOCK 4POS datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf