Vishay/Dale RNC55J1723BMRSL
RNC55J1723BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1723BMRSL
Brief Description
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1723BMRSL.pdf
Availability of RNC55J1723BMRSL
QUANTITY
RNC55J1723BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1723BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1723BMRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1723BMRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1723BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1723BMRSL Details Description
Related parts for RNC55J1723BMRSL
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047B/X 10" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 35POS datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf