Vishay/Dale RNC55J1723BSB14
RNC55J1723BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1723BSB14
Brief Description
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1723BSB14.pdf
Availability of RNC55J1723BSB14
QUANTITY
RNC55J1723BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1723BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1723BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1723BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1723BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1723BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1723BSB14
IC RESET GEN 4.63V VTH SC70 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 120BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf