Vishay/Dale RNC55J1740BSB14
RNC55J1740BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1740BSB14
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1740BSB14.pdf
Availability of RNC55J1740BSB14
QUANTITY
RNC55J1740BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1740BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1740BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1740BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1740BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1740BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1740BSB14
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 2A 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 55POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/5W .1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN 800V 1A POWERDI123 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf