Vishay/Dale RNC55J1741BSBSL
RNC55J1741BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1741BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1741BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1741BSBSL
QUANTITY
RNC55J1741BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1741BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1741BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1741BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1741BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1741BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1741BSBSL
IC DAC 8BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS SS/VOLT OUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 120 OHM 20SOIC datasheet.pdf