Vishay/Dale RNC55J1741BSR36
RNC55J1741BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1741BSR36
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1741BSR36.pdf
Availability of RNC55J1741BSR36
QUANTITY
RNC55J1741BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1741BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1741BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1741BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1741BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1741BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1741BSR36
IDC CABLE - MDM60T/MC60G/MDM60T datasheet.pdf
IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5.8A TO-220FP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf