Vishay/Dale RNC55J1742BRB14
RNC55J1742BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1742BRB14
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1742BRB14.pdf
Availability of RNC55J1742BRB14
QUANTITY
RNC55J1742BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1742BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1742BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1742BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1742BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1742BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1742BRB14
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.19V SC70-4 datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 25MM 11.42" datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.940" 5MM 3LD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
IC CLK GEN EEPROM PROGR 32QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf