Vishay/Dale RNC55J1742BRBSL
RNC55J1742BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1742BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1742BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1742BRBSL
QUANTITY
RNC55J1742BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1742BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1742BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1742BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1742BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1742BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1742BRBSL
JUMPER-H1504TR/A3049W/X 12" datasheet.pdf
BNC MALE/MINIGRABBER RG174/U 48" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 28PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 74A 278W TO247AC datasheet.pdf
TOOL CRIMP HD KIT WITH 3 DIES datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf