Vishay/Dale RNC55J1742BRR36
RNC55J1742BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1742BRR36
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1742BRR36.pdf
Availability of RNC55J1742BRR36
QUANTITY
RNC55J1742BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1742BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1742BRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1742BRR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1742BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1742BRR36 Details Description
Related parts for RNC55J1742BRR36
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HDR STR DR datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 6-UDFN datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 120POS 3A datasheet.pdf
RES 410 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf