Vishay/Dale RNC55J1742BRRE6
RNC55J1742BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1742BRRE6
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1742BRRE6.pdf
Availability of RNC55J1742BRRE6
QUANTITY
RNC55J1742BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1742BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1742BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1742BRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1742BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1742BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1742BRRE6
IC USB HOST/SLAVE CTRLR 48TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.2A SOT23A-3 datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MIXER 150MHZ UP CONVRT 20SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf