Vishay/Dale RNC55J1743BSB14
RNC55J1743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1743BSB14
Brief Description
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1743BSB14.pdf
Availability of RNC55J1743BSB14
QUANTITY
RNC55J1743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1743BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1743BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1743BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1743BSB14
FIXED IND 6.3UH 2.8A 49.4 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROLLER HEAD SLOW ACT 2NC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf