Vishay/Dale RNC55J1743BSRE6
RNC55J1743BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1743BSRE6
Brief Description
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1743BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1743BSRE6
QUANTITY
RNC55J1743BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1743BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1743BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1743BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1743BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1743BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1743BSRE6
TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 PLASTIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 11POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf