Vishay/Dale RNC55J1784BRB14
RNC55J1784BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1784BRB14
Brief Description
RES 1.78M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1784BRB14.pdf
Availability of RNC55J1784BRB14
QUANTITY
RNC55J1784BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1784BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1784BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1784BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1784BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1784BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1784BRB14
FIXED IND 3.9UH 27A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 870NH 3.6A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 72POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf