Vishay/Dale RNC55J1784FRB14
RNC55J1784FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1784FRB14
Brief Description
RES 1.78M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1784FRB14.pdf
Availability of RNC55J1784FRB14
QUANTITY
RNC55J1784FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1784FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1784FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1784FRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1784FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1784FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1784FRB14
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SC88A datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 3V BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 20POS .127M datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf