Vishay/Dale RNC55J17R8BSRE6
RNC55J17R8BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J17R8BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J17R8BSRE6.pdf
Availability of RNC55J17R8BSRE6
QUANTITY
RNC55J17R8BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J17R8BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J17R8BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J17R8BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J17R8BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J17R8BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J17R8BSRE6
IC LATCH OCTAL LV 3STATE 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf