Vishay/Dale RNC55J1800DSB14
RNC55J1800DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1800DSB14
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1800DSB14.pdf
Availability of RNC55J1800DSB14
QUANTITY
RNC55J1800DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1800DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1800DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1800DSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1800DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1800DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1800DSB14
CONN RECEPT RT ANG 12POS 2MM TIN datasheet.pdf
METRAL-B 4R R/A SIG RCP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1600VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 12W datasheet.pdf
BCDH-500HS- 6 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf