Vishay/Dale RNC55J1800FSRE6
RNC55J1800FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1800FSRE6
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1800FSRE6.pdf
Availability of RNC55J1800FSRE6
QUANTITY
RNC55J1800FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1800FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1800FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1800FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1800FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1800FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1800FSRE6
CAP CER 4700PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
RES .62 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
22UF 150V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf