Vishay/Dale RNC55J1802BSRE6
RNC55J1802BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1802BSRE6
Brief Description
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1802BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1802BSRE6
QUANTITY
RNC55J1802BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1802BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1802BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1802BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1802BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1802BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1802BSRE6
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 102.27VC AXIAL datasheet.pdf
GMBH THERMOFIT IR- datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf