Vishay/Dale RNC55J1802BSRSL
RNC55J1802BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1802BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1802BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1802BSRSL
QUANTITY
RNC55J1802BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1802BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1802BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1802BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1802BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1802BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1802BSRSL
IC REG LDO 10V 0.75A 3PWRFLEX datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR STM8S datasheet.pdf
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 4.37K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 75A POWIR ECO 2 datasheet.pdf