Vishay/Dale RNC55J1821FMRSL
RNC55J1821FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1821FMRSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1821FMRSL.pdf
Availability of RNC55J1821FMRSL
QUANTITY
RNC55J1821FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1821FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1821FMRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1821FMRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1821FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1821FMRSL Details Description
Related parts for RNC55J1821FMRSL
CONN RECEPTACLE 7POS .1" UNLOAD datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CC GREEN RHD datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 200MA 1.5 OHM datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-20AWG #10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 15QFN datasheet.pdf