Vishay/Dale RNC55J1822BSBSL
RNC55J1822BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1822BSBSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1822BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1822BSBSL
QUANTITY
RNC55J1822BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1822BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1822BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1822BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1822BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1822BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1822BSBSL
FILTER POWER LINE RFI .250 20A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 120W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
ALUMINUM BODY PADLOCK LONG BLU datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf