Vishay/Dale RNC55J1823BRBSL
RNC55J1823BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1823BRBSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1823BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1823BRBSL
QUANTITY
RNC55J1823BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1823BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1823BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1823BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1823BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1823BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1823BRBSL
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 10MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3M OHM 5% 10W datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
IC FRAM 2MBIT SER 40MHZ 8DIP datasheet.pdf