Vishay/Dale RNC55J1832BMB14
RNC55J1832BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1832BMB14
Brief Description
RES 18.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1832BMB14.pdf
Availability of RNC55J1832BMB14
QUANTITY
RNC55J1832BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1832BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1832BMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1832BMB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1832BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1832BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J1832BMB14
IC MCU 8BIT 3.5KB EPROM 18CDIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2A TO-220AB datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
SOCKET MINI BANANA PNL MNT YEL datasheet.pdf
FIXED IND 35UH 4.5A 15 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf