Vishay/Dale RNC55J1871BSRSL
RNC55J1871BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1871BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1871BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1871BSRSL
QUANTITY
RNC55J1871BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1871BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1871BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1871BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1871BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1871BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1871BSRSL
CAP FILM 0.039UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-40 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK PSTH 1/4 BK 200' SPL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf