Vishay/Dale RNC55J1872BPBSL
RNC55J1872BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1872BPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1872BPBSL.pdf
Availability of RNC55J1872BPBSL
QUANTITY
RNC55J1872BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1872BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1872BPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1872BPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1872BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1872BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1872BPBSL
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN SHROUD PIN 6POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
PANEL INNER 69X27" WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 34POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf