Vishay/Dale RNC55J1872BSB14
RNC55J1872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1872BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1872BSB14.pdf
Availability of RNC55J1872BSB14
QUANTITY
RNC55J1872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1872BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1872BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1872BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1872BSB14
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS OS 100W 100V datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-200 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.8MM PCB datasheet.pdf