Vishay/Dale RNC55J1872BSB14
RNC55J1872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1872BSB14
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1872BSB14.pdf
Availability of RNC55J1872BSB14
QUANTITY
RNC55J1872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1872BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1872BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1872BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1872BSB14
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
PUNCH RD 2.500 OD datasheet.pdf
LED MZ ROYAL BLUE 3V PAR datasheet.pdf