Vishay/Dale RNC55J1891BSR36
RNC55J1891BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1891BSR36
Brief Description
RES 1.89K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1891BSR36.pdf
Availability of RNC55J1891BSR36
QUANTITY
RNC55J1891BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1891BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1891BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.89k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1891BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1891BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1891BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1891BSR36
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MPR40K datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RF-DETECT CTRLR/RF DET 8-UMAX datasheet.pdf
DATABOSS 900 SUPPORT STAND datasheet.pdf
CONN PLUG UNIV PWR MOD R/A 8POS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf