Vishay/Dale RNC55J1893BSRSL
RNC55J1893BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1893BSRSL
Brief Description
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1893BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1893BSRSL
QUANTITY
RNC55J1893BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1893BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1893BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)189k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1893BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1893BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1893BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1893BSRSL
FIXED IND 56UH 730MA 277 MOHM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 100V 0805 datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 50-160A datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 63V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO204AL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf