Vishay/Dale RNC55J18R2BSRE6
RNC55J18R2BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J18R2BSRE6
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J18R2BSRE6.pdf
Availability of RNC55J18R2BSRE6
QUANTITY
RNC55J18R2BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J18R2BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J18R2BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)