Vishay/Dale RNC55J1901BSRE6
RNC55J1901BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1901BSRE6
Brief Description
RES 1.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1901BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1901BSRE6
QUANTITY
RNC55J1901BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1901BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1901BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1901BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1901BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1901BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1901BSRE6
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 6MA 24VDC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 46POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf