Vishay/Dale RNC55J1931BSB14
RNC55J1931BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1931BSB14
Brief Description
RES 1.93K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1931BSB14.pdf
Availability of RNC55J1931BSB14
QUANTITY
RNC55J1931BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1931BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1931BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1931BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1931BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1931BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1931BSB14
IDC CABLE - MDN24K/MC24G/X datasheet.pdf
RES SMD 261KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO D 9USMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF LDMOS 200W SOT1110A datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf