Vishay/Dale RNC55J1960BSBSL
RNC55J1960BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1960BSBSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1960BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1960BSBSL
QUANTITY
RNC55J1960BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1960BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1960BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1960BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1960BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1960BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1960BSBSL
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10.78V 500MW SOD80 datasheet.pdf