Vishay/Dale RNC55J1963BRRE6
RNC55J1963BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1963BRRE6
Brief Description
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1963BRRE6.pdf
Availability of RNC55J1963BRRE6
QUANTITY
RNC55J1963BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1963BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1963BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1963BRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1963BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1963BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1963BRRE6
RES SMD 75 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C ROYAL BLUE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A QC datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M40 datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
04 MODII HDR SR SFMNT B/A .100 datasheet.pdf
TERM BLK VERT MOD BOX 50MM 6C datasheet.pdf