Vishay/Dale RNC55J1964BSRSL
RNC55J1964BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1964BSRSL
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1964BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1964BSRSL
QUANTITY
RNC55J1964BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1964BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1964BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1964BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1964BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1964BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1964BSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS 1K OHM DO-35 datasheet.pdf
1102 METRAL RCT STR PF 5X24 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG BULKHEAD DR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
METAL 1 SHALLOW OUTLET BOX 4. datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C S 120" WHT JACKP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf