Vishay/Dale RNC55J1972BSB14
RNC55J1972BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1972BSB14
Brief Description
RES 19.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1972BSB14.pdf
Availability of RNC55J1972BSB14
QUANTITY
RNC55J1972BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1972BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1972BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1972BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1972BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1972BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1972BSB14
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
SEALING SUPPORT datasheet.pdf
14MM PLC-HC BASIC TERM BLOCK 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf