Vishay/Dale RNC55J1980BSB14
RNC55J1980BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1980BSB14
Brief Description
RES 198 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1980BSB14.pdf
Availability of RNC55J1980BSB14
QUANTITY
RNC55J1980BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1980BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1980BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1980BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1980BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1980BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1980BSB14
CONN PLUG 28 POS PANEL MT BLACK datasheet.pdf
IC CONVERTER RMS-DC PREC 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
USB2.0 ASSY, TYPE A/ST - TYPE B datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 150MW SOT523 datasheet.pdf
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FM RADIO TRANSMITTER 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LED HB MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 164-174MHZ TN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 820UH SMD datasheet.pdf