Vishay/Dale RNC55J1982BSRE6
RNC55J1982BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1982BSRE6
Brief Description
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1982BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1982BSRE6
QUANTITY
RNC55J1982BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1982BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1982BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1982BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1982BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1982BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1982BSRE6
FERRITE QUAD LINE 8A 285 OHMS datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 2.5MM PNL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 12VOUT DIP DL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
RES 20.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ICL 8 OHM 20% 3A 12MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.6A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SODIMM datasheet.pdf
2.5 ohm Quad SPST Switches in Chip Scale Package IC datasheet.pdf