Vishay/Dale RNC55J1991BSRE6
RNC55J1991BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1991BSRE6
Brief Description
RES 1.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1991BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1991BSRE6
QUANTITY
RNC55J1991BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1991BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1991BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1991BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1991BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1991BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1991BSRE6
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.032" .125" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 2"X 36YD datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf