Vishay/Dale RNC55J19R1BSBSL
RNC55J19R1BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J19R1BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J19R1BSBSL.pdf
Availability of RNC55J19R1BSBSL
QUANTITY
RNC55J19R1BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J19R1BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J19R1BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J19R1BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J19R1BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J19R1BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J19R1BSBSL
IC DRIVER SGL CH HV 600V 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 5A SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY NAT 18.6" datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A HNGE LVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf