Vishay/Dale RNC55J19R1BSRSL
RNC55J19R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J19R1BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J19R1BSRSL.pdf
Availability of RNC55J19R1BSRSL
QUANTITY
RNC55J19R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J19R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J19R1BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J19R1BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J19R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J19R1BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J19R1BSRSL
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 44POS .156 R/A AU datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
TAPE FOAM DBL COAT POLY 12"X5YD datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFN datasheet.pdf
2100UF 35V 19.3X41.7 85C AXI datasheet.pdf