Vishay/Dale RNC55J19R8BRB14
RNC55J19R8BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J19R8BRB14
Brief Description
RES 19.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J19R8BRB14.pdf
Availability of RNC55J19R8BRB14
QUANTITY
RNC55J19R8BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J19R8BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J19R8BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J19R8BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J19R8BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J19R8BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J19R8BRB14
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6.3V X6S 01005 datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38QFN datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.05K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.4V DO35 datasheet.pdf