Vishay/Dale RNC55J2000BMB14
RNC55J2000BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2000BMB14
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2000BMB14.pdf
Availability of RNC55J2000BMB14
QUANTITY
RNC55J2000BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2000BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2000BMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2000BMB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2000BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2000BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J2000BMB14
HOLDER BATT VERTICAL 20MM datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.2A SC70-6 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.27MM RT ANG datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T25 2.48" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 8SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 8POS VL SERIES datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf