Vishay/Dale RNC55J2000BSR36
RNC55J2000BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2000BSR36
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2000BSR36.pdf
Availability of RNC55J2000BSR36
QUANTITY
RNC55J2000BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2000BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2000BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2000BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2000BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2000BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2000BSR36
TRIMMER 1K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.26M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf
RELEASE TRIGGER TYPE CABLE TIES datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.7A 19.5 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HYDRA-X SMALL PROTO HEAD BOARD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
2W2C F WATER RES R/A 15A datasheet.pdf