Vishay/Dale RNC55J2001BRBSL
RNC55J2001BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2001BRBSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2001BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2001BRBSL
QUANTITY
RNC55J2001BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2001BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2001BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2001BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2001BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2001BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2001BRBSL
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC DISPLAY-PORT/PCIE SW 56-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC DAC 8BIT NV EEP I2C 6DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf