Vishay/Dale RNC55J2002BPRSL
RNC55J2002BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2002BPRSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2002BPRSL.pdf
Availability of RNC55J2002BPRSL
QUANTITY
RNC55J2002BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2002BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2002BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2002BPRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2002BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2002BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J2002BPRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 50K 2-WIRE 20-DIP datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 3 POS T/H 2.0MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf