Vishay/Dale RNC55J2002FPRE6
RNC55J2002FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2002FPRE6
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2002FPRE6.pdf
Availability of RNC55J2002FPRE6
QUANTITY
RNC55J2002FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2002FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2002FPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2002FPRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2002FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2002FPRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2002FPRE6
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 330POS .030 METAL datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf